fbpx

Wycieczka z przewodnikiem do Stralsundu

Tour Package: 150 zł

Duration: wycieczka jednodniowa

Star Rating:

Nad cieśniną oddzielającą Rugię od stałego lądu położone jest niezwykle urokliwe miasto Stralsund. Jedno z najpiękniejszych miast wschodnich Niemiec, które słynie przede wszystkim ze wspaniałej starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto, prócz swojej zabytkowej zabudowy ma do zaoferowania również największe i najnowocześniejsze Oceanarium w północnej Europie, które odkrywa przed zwiedzającymi wszystkie tajemnice Bałtyku oraz życie w morzach północnych. Zgromadzono w nim około siedmiu tysięcy okazów flory i fauny występujących w tych akwenach. Nowoczesne instalacje w dużych halach i imponujących akwariach w których znajdują się morskie ryby i ssaki.

Program wycieczki do Stralsundu:

6.20 Wyjazd z Kołobrzegu.

Przejazd najdłuższym w Niemczech mostem autostradowym na Wyspę Rugię. Most powstał w 2007 r. Otwarty przez Angelę Merkel. Długość mostu 2831 m. Wysokość 198 m. Wybudowany kosztem 125 mln €. Z mostu widok na panoramę Stralsundu oraz wyspę Dänholm.

11.00 rozpoczynamy zwiedzanie Oceanarium.

Zwiedzanie największego Oceanarium północnej Europy popularyzujące wiedzę o Bałtyku, Morzu Północnym i północnym Atlantyku. 39 akwariów o łącznej pojemności 6 mln litrów. Ekspozycja 7 tyś. gatunków zwierząt i roślin morskich przygotowana przez Greenpeace Gmach Ozeaneum został zaprojektowany przez firmę Behnisch Architekten, która również projektowała stadion olimpijski w Monachium. Forma zewnętrzna budynku przypomina głazy narzutowe, obmywane przez fale Bałtyku. Wnętrze budynku podzielone jest na kilka odrębnych wystaw: „wszechocean”, „różnorodność biologiczna”, „Bałtyk”, „eksploracja mórz i oceanów”. W największej hali wystawowej prezentowana jest wystawa „giganci mórz i oceanów”, gdzie oko w oko można stanąć z płetwalem błękitnym.

13.00 rozpoczynamy zwiedzanie portu oraz starówki Stralsundu. Zwiedzanie Starego Miasta, które należy do Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO:

Pub Ferry budynek z 1332 r. znany już z tego okresu jako tawerna w pobliżu przeprawy na wyspę Rugię. Po zachodzie słońca, kiedy wszystkie bramy miasta były już zamknięte, można było się dostać tylko do portu. Żaden z pożarów, żadna wojna i oblężenia nie spowodowały uszkodzenia obiektu.

Kamienica Scheele nazwana na cześć urodzonego w Stralsundzie 1742 r. odkrywcy tlenu Carla Wilhelma Scheele. Pierwotnie wzniesiona w XIV w. z drewna, następnie przebudowana w XVII w. w stylu renesansowym.

Klasztor św. Jana powstały w 1254 r. jako klasztor franciszkanów. Po pożarze w 1624 r. pozostały tylko ruiny i już nigdy nie został odbudowany.

Ratusz wybudowany w XIII w. Przez wieki pełnił funkcje handlowe oraz siedziby rady miasta. Uwagę przyciąga północna ściana ratusza pełniąca funkcję dekoracyjną. Ozdobiona rozetami oraz herbami miast hanzeatyckich.

Herb Szwedzki – Comendanten Haus niebieska tarcza, lew szwedzki i gryf pomorski. Barokowy budynek wzniesiony w 1751 r. Dawna siedziba szwedzkiego komendanta miasta.

Kamienica Wulflama wybudowany przed 1358 r. przez rodzinę burmistrza Wulflama. Wyróżnia się poprzez gotycką ścianę szczytową oraz wielką salę pełniącą funkcję reprezentacyjną w okresie Hanzy.

Dwór Arthusa nazwa pochodzi podobno od króla Artura, który dla miejskiej elity był symbolem kultury dworskiej. Urządzano w nim spotkania towarzyskie. W 1541 r. gościł tu książę zachodniopomorski a w 1630 r. Gustaw II Adolf.

Kościół św. Mikołaja budowany na przełomie XIII i XIV w. Służył głównie najbogatszym mieszkańcom miasta. Mimo zniszczeń dokonanych w okresie reformacji posiada bardzo bogate wyposażenie: liczne ołtarze, barokową ambonę, zegar astronomiczny i jedną z najstarszych rzeźb zachowanych w rejonie basenu Morza Bałtyckiego przedstawiającą Annę Samotrzecią.

Kościół Marii Panny najpotężniejsza świątynia Stralsundu z wieżą wysoką na 104 m. i tarasem widokowym. Do 1674 r. był to najwyższy budynek świata. W kościele barokowe Organy Stellwagena z 1659 r. 51 rejestrów, szafa organowa ma ponad 20 m. wysokości.

 

15.00 Spacer deptakiem średniowiecznej starówki uniwersyteckiego miasta Greifswald.

Budynek Uniwersytetu Greifswaldzkiego proj. Andreasa Meyera z 1750 r. Mieści on rektorat, salę soboru i sale wykładowe.

Pomnik Rubenowa, założyciela uniwersytetu, odsłonięty w 1856 roku, w czterechsetną rocznicę założenia uczelni. Na pomniku umieszczony został wizerunek założyciela, rzeźby władców Pomorza Zachodniego, Szwecji i Prus oraz rzeźby reprezentujące cztery fakultety: medycynę, teologię, filozofię i prawo. Zabudowania uniwersyteckie, m.in. biblioteka i dawny karcer akademicki.

16.30 wyjazd w drogę powrotną

Opis wycieczki do Stralsundu

Przejazd komfortowym, klimatyzowanym autokarem z toaletą ok. 1,5 godz.(122 km) jazdy w jedną stronę do Świnoujścia.. Na trasie jedna 15-minutowa przerwa na bezpłatną toaletę. W Świnoujściu przejazd tunelem pod cieśniną Świną. Na granicy nie ma możliwości zakupu waluty euro, należy ją kupić przed wyjazdem. Dalsza podróż autokarem do Stralsundu ok. 1,5 godz. (116 km). W autokarze nie ma przydzielonych miejsc. Na postojach w autokarze serwowana jest gorąca kawa i herbata. W Oceanarium  znajdują się darmowe toalety oraz restauracja. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie nie wolno wykonywać zdjęć żywym rybom przy użyciu lampy błyskowej.  Oceanarium zwiedzamy z przewodnikiem w ciągu 2 godz. Chodzenie po mieście w tempie spacerowym, nie wymaga dużego wysiłku.  W porcie można zakupić prosto z łodzi regionalny przysmak, czyli śledź bismarck w bułeczce w cenie 4€. W miastach toalety płatne 0,70 euro.

 

5/5 - (6 głosów)