Nad cieśniną oddzielającą Rugię od stałego lądu położone jest niezwykle urokliwe miasto Stralsund. Jedno z najpiękniejszych miast wschodnich Niemiec, które słynie przede wszystkim ze wspaniałej starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto, prócz swojej zabytkowej zabudowy ma do zaoferowania również największe i najnowocześniejsze Oceanarium w północnej Europie, które odkrywa przed zwiedzającymi wszystkie tajemnice Bałtyku oraz życie w morzach północnych. Zgromadzono w nim około siedmiu tysięcy okazów flory i fauny występujących w tych akwenach. Nowoczesne instalacje w dużych halach i imponujących akwariach w których znajdują się morskie ryby i ssaki.
Program wycieczki do Stralsundu:
6.20 Wyjazd z Kołobrzegu.
Przejazd najdłuższym w Niemczech mostem autostradowym na Wyspę Rugię. Most powstał w 2007 r. Otwarty przez Angelę Merkel. Długość mostu 2831 m. Wysokość 198 m. Wybudowany kosztem 125 mln €. Z mostu widok na panoramę Stralsundu oraz wyspę Dänholm.
11.00 rozpoczynamy zwiedzanie Oceanarium.
Zwiedzanie największego Oceanarium północnej Europy popularyzujące wiedzę o Bałtyku, Morzu Północnym i północnym Atlantyku. 39 akwariów o łącznej pojemności 6 mln litrów. Ekspozycja 7 tyś. gatunków zwierząt i roślin morskich przygotowana przez Greenpeace Gmach Ozeaneum został zaprojektowany przez firmę Behnisch Architekten, która również projektowała stadion olimpijski w Monachium. Forma zewnętrzna budynku przypomina głazy narzutowe, obmywane przez fale Bałtyku. Wnętrze budynku podzielone jest na kilka odrębnych wystaw: „wszechocean”, „różnorodność biologiczna”, „Bałtyk”, „eksploracja mórz i oceanów”. W największej hali wystawowej prezentowana jest wystawa „giganci mórz i oceanów”, gdzie oko w oko można stanąć z płetwalem błękitnym.
13.00 rozpoczynamy zwiedzanie portu oraz starówki Stralsundu. Zwiedzanie Starego Miasta, które należy do Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO:
Pub Ferry budynek z 1332 r. znany już z tego okresu jako tawerna w pobliżu przeprawy na wyspę Rugię. Po zachodzie słońca, kiedy wszystkie bramy miasta były już zamknięte, można było się dostać tylko do portu. Żaden z pożarów, żadna wojna i oblężenia nie spowodowały uszkodzenia obiektu.
Kamienica Scheele nazwana na cześć urodzonego w Stralsundzie 1742 r. odkrywcy tlenu Carla Wilhelma Scheele. Pierwotnie wzniesiona w XIV w. z drewna, następnie przebudowana w XVII w. w stylu renesansowym.
Klasztor św. Jana powstały w 1254 r. jako klasztor franciszkanów. Po pożarze w 1624 r. pozostały tylko ruiny i już nigdy nie został odbudowany.
Ratusz wybudowany w XIII w. Przez wieki pełnił funkcje handlowe oraz siedziby rady miasta. Uwagę przyciąga północna ściana ratusza pełniąca funkcję dekoracyjną. Ozdobiona rozetami oraz herbami miast hanzeatyckich.
Herb Szwedzki – Comendanten Haus niebieska tarcza, lew szwedzki i gryf pomorski. Barokowy budynek wzniesiony w 1751 r. Dawna siedziba szwedzkiego komendanta miasta.
Kamienica Wulflama wybudowany przed 1358 r. przez rodzinę burmistrza Wulflama. Wyróżnia się poprzez gotycką ścianę szczytową oraz wielką salę pełniącą funkcję reprezentacyjną w okresie Hanzy.
Dwór Arthusa nazwa pochodzi podobno od króla Artura, który dla miejskiej elity był symbolem kultury dworskiej. Urządzano w nim spotkania towarzyskie. W 1541 r. gościł tu książę zachodniopomorski a w 1630 r. Gustaw II Adolf.
Kościół św. Mikołaja budowany na przełomie XIII i XIV w. Służył głównie najbogatszym mieszkańcom miasta. Mimo zniszczeń dokonanych w okresie reformacji posiada bardzo bogate wyposażenie: liczne ołtarze, barokową ambonę, zegar astronomiczny i jedną z najstarszych rzeźb zachowanych w rejonie basenu Morza Bałtyckiego przedstawiającą Annę Samotrzecią.
Kościół Marii Panny najpotężniejsza świątynia Stralsundu z wieżą wysoką na 104 m. i tarasem widokowym. Do 1674 r. był to najwyższy budynek świata. W kościele barokowe Organy Stellwagena z 1659 r. 51 rejestrów, szafa organowa ma ponad 20 m. wysokości.
15.00 Spacer deptakiem średniowiecznej starówki uniwersyteckiego miasta Greifswald.
Budynek Uniwersytetu Greifswaldzkiego proj. Andreasa Meyera z 1750 r. Mieści on rektorat, salę soboru i sale wykładowe.
Pomnik Rubenowa, założyciela uniwersytetu, odsłonięty w 1856 roku, w czterechsetną rocznicę założenia uczelni. Na pomniku umieszczony został wizerunek założyciela, rzeźby władców Pomorza Zachodniego, Szwecji i Prus oraz rzeźby reprezentujące cztery fakultety: medycynę, teologię, filozofię i prawo. Zabudowania uniwersyteckie, m.in. biblioteka i dawny karcer akademicki.
16.30 wyjazd w drogę powrotną
Przejazd komfortowym, klimatyzowanym autokarem z toaletą ok. 1,5 godz.(122 km) jazdy w jedną stronę do Świnoujścia.. Na trasie jedna 15-minutowa przerwa na bezpłatną toaletę. W Świnoujściu przeprawa promem „Karsibór” przez cieśninę Świna. Rejs trwa ok. 10 minut. Na granicy nie ma możliwości zakupu waluty euro, należy ją kupić przed wyjazdem. Dalsza podróż autokarem do Stralsundu ok. 1,5 godz. (116 km). W autokarze nie ma przydzielonych miejsc. Na postojach w autokarze serwowana jest gorąca kawa i herbata. W Oceanarium znajdują się darmowe toalety oraz restauracja. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie nie wolno wykonywać zdjęć żywym rybom przy użyciu lampy błyskowej. Bilet upoważniający do robienia zdjęć kosztuje 1 euro. Oceanarium zwiedzamy z przewodnikiem w ciągu 2 godz. Chodzenie po mieście w tempie spacerowym, nie wymaga dużego wysiłku. W miastach toalety płatne 0,50 euro.