fbpx

Wycieczka z przewodnikiem do Świnoujścia

Tour Package: 100 zł

Duration: wycieczka jednodniowa

Star Rating:

Świnoujście to znana miejscowość uzdrowiskowa posiadająca długoletnią tradycję. Miasto jest najdalej wysuniętą na północny zachód miejscowością w Polsce. Ciekawe położenie na 44 wyspach z których tylko 3 są zamieszkałe. Najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się na wyspie Wolin w północno-zachodnim „rogu” Polski. Ciągnące się przez kilka kilometrów klify osiągają miejscami wysokość ponad 90 m. Krótki spacer brzegiem morza z Międzyzdrojów w kierunku wschodnim wystarczy, by przekonać się, że Wolin jest miejscem ścierania się sił przyrody.

Program wycieczki do Świnoujścia

Trzebiatów – jedno z najstarszych miast za Pomorzu Zach. Prawa miejskie otrzymał 1277 r. Miasto położone nad rzeką Regą. W średniowieczu należało do Hanzy. Do dnia dzisiejszego zachowało się historyczne centrum: rynek i ulice krzyżujące się pod kątem prostym, kościół gotycki z XIV w., fragmenty murów obronnych, baszta „Kaszana”, kaplica Św. Ducha. Nazywane jest „miastem czterech wyznań”, gdyż cztery religie mają tutaj swoje kościoły. Ważnym zabytkiem miasta jest XIV – wieczna kaplica Św. Ducha, obecnie należąca do kościoła prawosławnego. W niej, w 1534 r. odbył się sejm stanów, w trakcie którego podjęto decyzję o zmianie religii na całym Pomorzu Zachodnim, z katolickiej na ewangelicką.

Baszta Kaszana wzniesiona została w XIV w. i wchodziła w skład murów obronnych. Cylindryczna wieża o średnicy 4 m. służyła do przechowywania prochu. Nazwę baszty tłumaczy legenda. Dawno temu, w baszcie wartę pełnił pewien młody żołnierz. Gdy zrobiło się późno, nadeszła pora kolacji, wtedy piękna młoda dziewczyna przyniosła mu misę gorącej kaszy. Ustawili ją na oknie by wystygła, a sami zajęli się umizgami. W pewnym momencie rozległ się krzyk zza okna baszty. Gdy młodzi wyjrzeli, okazało się , że misa z gorącą kaszą wylądowała na głowie żołnierza z Gryfic. Gryficzanie pod osłoną nocy chcieli napaść na Trzebiatów, ale dzięki misie kaszy wszczęty został alarm i miasto odparło atak. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, baszta została nazwana kaszaną.

Latarnia morska w Niechorzu wybudowana została w 1866 r. Jej wieża mierzy 45 m., natomiast światło latarni świeci na wysokości ok. 63 m. n.p.m. gdyż latarnia stoi na wysokim wybrzeżu klifowym. Ma ona charakterystyczny kształt, jej dolna część jest czworokątna, a górna jest ośmiokątna. Wierzchołek wieży wieńczy taras widokowy z balustradą. By się tam dostać, należy pokonać 210 schodków. Światło latarni widoczne jest na odległość 20 mil morskich ( 1 mila morska to 1852 m.).

Trzęsacz to najmniejsza miejscowość gminy Rewal. Na stałe mieszka tu ok. 100 mieszkańców, a mimo to miejscowość znana jest w Polsce i w Europie. To wszystko za sprawą ruin kościoła na klifie. Gotycki kościół wzniesiony został już w XIII w. Początkowo drewniany, przebudowany został w XV w. jako kościół murowany na kamiennym fundamencie. Oddalony był od brzegu morza o prawie 2 km. Procesy erozyjne, działalność niszczycielska fal morskich, silnie wiejące wiatry, padające deszcze, to wszystko sprawiało, że przez lata odległość kościoła od morza malała. W roku 1750 odległość budowli od linii brzegowej wynosiła już tylko 58 m. Najpierw morze „zabrało” gospodarstwa położone na północ od kościoła, następnie cmentarz, a gdy było już zaledwie metr od świątyni, kościół został zamknięty. Całe cenne wyposażenie zostało wywiezione. Pierwszy, duży fragment runął w 1901 r., a ostatni w 1994 roku, kiedy to z kościoła został tylko fragment ściany południowej i prezbiterium. Obecnie klif, na którym stoi fragment kościoła jest specjalistycznie zabezpieczony.

Przejazd przez Dziwnówek i Dziwnów mierzeją dziwnowską – widok za zalew Kamiński i cieśninę Wjazd na wyspę Wolin – największa polska wyspa /265 km kw./, powstała po ustąpieniu lodowca ponad 15 tyś. lat temu.

Woliński Park Narodowy – utworzony w 1960 r. Pierwszy w Polsce park narodowy – morski. Lasy: buki, dęby, sosny – średni wiek drzew ok.115 lat. Gatunki roślin będące pod ochroną: storczyki, wiciokrzew pomorski, mikołajek nadmorski, długosz królewski. Na terenie parku żyje ok. 200 gatunków ptaków, w tym bielik – symbol parku. Na terenie parku istnieje rezerwat pokazowy żubrów. Pierwsze żubry zostały sprowadzone na Wyspę Wolin 1976 r. z Puszczy Augustowskiej i z Puszczy Boreckiej. Obszar rezerwatu zajmuje ok. 17 ha powierzchni. Pierwszy żubr urodzony w Parku otrzymał imię „Pomorzanka”. Na ternie rezerwatu żyją też dziki, sarny, jelenie, bieliki. Najwyższe wzniesienie nad polskim morzem – Góra Gosań, delta wsteczna Świny, Jeziorko Turkusowe, wzgórza moreny czołowej, krajobraz polodowcowy, to wszystko sprawia, że park jest wyjątkowy w skali Europejskiej.

Międzyzdroje nadmorski kurort słynący z Festiwalu Gwiazd. W pobliżu hotelu Amber Baltic znajduje się aleja, gdzie każdego roku gwiazdy polskiego kina odsłaniają odciski swych dłoni. Stoją tam również pomniki przedstawiające Machulskiego, Kolbergera, Holoubka i ławeczka Ireny Jarockiej. Wspaniałym przeżyciem jest spacer po międzyzdrojskim molo o dł. 395 m. skąd roztacza się widok na wzgórza klifowe, Zatokę Pomorską i Świnoujście. W czasie wolnym można odwiedzić Muzeum Figur Woskowych bądź Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego PN.

Świnoujście położone na 44 wyspach, tylko trzy z nich zamieszkałe są przez ludzi: Wolin, Uznam i Karsibór. Pozostałą cześć tworzy Delta Wsteczna Świny. Świna dzieli miasto na dwie części. Na wyspie Wolin znajduje się dzielnica Warszów, część przemysłowa miasta /port rybacki, terminal promowy, magazyny w porcie handlowym, stocznia remontowa, gazoport/. Na wyspie Uznam zlokalizowana jest dzielnica uzdrowiskowa, park zdrojowy, piękna szeroka plaża, promenada. Przeprawa promowa jest jedynym połączeniem wysp Wolin i Uznam i tym samym dwóch części Świnoujścia. Istnieją dwie przeprawy: w centrum miasta pływają promy „Bieliki”- pasażerko – samochodowe. Są to promy przeznaczone dla mieszkańców Świnoujścia. Nieco dalej na południe znajduje się druga przeprawa Karsibór – pływają tam większe promy, przeznaczone dla wszystkich spoza Świnoujścia, również dla ciężarówek, autokarów itp. Przeprawy są bezpłatne.

Jeziorko Turkusowe to jezioro sztuczne. Powstało po wyrobisku kredy, którą przez lata wydobywano na potrzeby pobliskiej cementowni. W 1960 r. woda wypełniła „jamę” o głębokości 23 m. tworząc sztuczny zbiornik wody. Jezioro posiada kryptodepresję, dno leży poniżej poziomu morza. Powierzchnia zbiornika wynosi 1,6 ha. Wokół jeziora znajdują się wysokie wzniesienia, z których można podziwiać całą okolicę. Jezioro jest rezerwatem krajobrazowym, więc nie wolno się w nim kapać ani łowić ryb. Woda jest pierwszej klasy czystości, można ją pić bez gotowania.

Wolin, miasto którego początki sięgają VII w n.e., a które w okresie swojej największej świetności było jednym z największych ośrodków miejskich tego rejonu Europy. Dziś liczy ok. 5 tyś. mieszkańców i przyciąga turystów swoją historią, muzeum Regionalnym i Skansenem Wikingów. Centrum Wolina stanowi rynek, który zachował swój XV – wieczny kształt. Do dziś można tam podziwiać neogotycki ratusz oraz kościół Św. Mikołaja. Po wprowadzeniu reformacji na Pomorzu Zachodnim, pierwszym pastorem świątyni był reformator, Jan Bugenchagen. Kościół prawie doszczętnie został zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany został dopiero w 1998 r.

Kamień Pomorski miasto uzdrowiskowe o bogatej historii z wieloma zabytkami. Położone nad zalewem Kamińskim. Katedra romańsko – gotycka pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela posiada jedyny w Polsce przykatedralny wirydarz oraz jedne z najpiękniejszych barokowych organów w Europie. Nieopodal stoi późnogotycki dwór kurii biskupiej z Pałacem Biskupim. Do czasów współczesnych zachowała się Brama Wolińska i Baszta Piastowska z 1308 r. W obu obiektach mieści się siedziba Muzeum Kamieńskiego. Prezentowane są tam zbiory minerałów, skamieniałości oraz kamieni pochodzących z kosmosu. Zgromadzone kamienie pochodzą z różnych stron Polski i Europy. W swej ekspozycji Muzeum posiada skamieliny dinozaurów: szkielety i kości kilku gatunków a także skamieniałe gniazdo z 33 jajami. W zbiorach muzeum znajdują się też liczne minerały.

Ratusz w Kamieniu Pomorskim jest budowlą gotycką, pochodzi z przełomu XIV/XV w. Jednopiętrowa budowla przykryta jest dwuspadowym dachem. Główne wejście znajduje się pod arkadowym podcienieniem, które jest krzyżowo przesklepione. Wschodnia ściana ratusza zwieńczona jest gotyckim szczytem schodkowym z ostrołukowymi blendami i lizenami przechodzącymi w sterczyny, natomiast zachodni szczyt utrzymany jest w stylu renesansowym.

Katedra pw. Św. Jana Chrzciciela. Jej budowa rozpoczęła się w 1176 r., w momencie przeniesienia biskupstwa z Wolina do Kamienia Pomorskiego. Początkowo wznoszona była w stylu romańskim z granitowych ciosów. Wybudowana została na planie krzyża łacińskiego. To trzynawowa bazylika z transeptem i prezbiterium, zamkniętym wieloboczną absydą. Do kościoła przylega neogotycka wieża. Do świątyni przylega jedyny w Polsce przykatedralny wirydarz. Było to miejsce pochówku, modlitwy i zadumy. Ma kształt idealnego kwadratu, w centralnej części znajduje się romańska chrzcielnica wokół której rosną stare drzewa: 500- letni żywotnik gigant, 350- letni dąb, 100 – letni ostrokrzew. We wnętrzu kościoła znajduje się skarbiec, który na przestrzeni wieków był najcenniejszym zbiorem sztuki sakralnej w basenie Mora Bałtyckiego. W czasie wojny wyposażenie skarbca zaginęło. Pozostały naczynia liturgiczne z różnych okresów, dzbany, lichtarze, szaty, starodruki. Cennymi zabytkami są też chrzcielnica wczesnogotycka z 1330 r. z granitu, otoczona piękną, barokową kratą oraz organy. Barokowy instrument wykonany został 1672 r. i do dziś należy do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Mają one 13 m. szerokości, 9 m. wysokości i 2260 piszczałek. W nawie głównej znajduje się również barokowa ambona z 1682 r. wygląda tak, jakby dźwigały ją anioły.

Informacja telefoniczna:  577 730 222, 502 058 638

5/5 - (5 głosów)