fbpx

Przewodnik turystyczny Niechorze

0 Comments

Niechorze jest jedną z tych miejscowości nadmorskich, do których często się powraca. Czy to za sprawą legendarnej zielenicy Liwii, która przyciągała swą urodą i śpiewem licznych kochanków, czy też z powodu walorów przyrodniczych i turystycznych, Niechorze już od połowy XIX wieku kusi i zachęca do przyjazdu.

Do 1913 roku miedzy jeziorem Liwia Łuża, a Morzem Bałtyckim istniały dwie osady. Jedna, zwana Małym Niechorzem, była wsią rolniczą, natomiast druga, nazywana Dużym Niechorzem, była wsią rybacką. 1 kwietnia 1913 roku doszło do ich połączenia. I pomimo tego, iż obecnie Niechorze kojarzy nam się przede wszystkim z piękną plażą i wypoczynkiem, są takie miejsca, w których możemy się przenieść w czasie i zasmakować odrobiny historii.

Przy skrzyżowaniu ulicy Ludnej z Pomorską, zlokalizowany jest relikt zabytkowego budownictwa ludowego na Pomorzu Zachodnim – XIX – wieczna zagroda chłopska, składająca się z chałupy oraz trzech budynków gospodarczych. Wzniesione zostały w tradycyjnej konstrukcji ryglowej, co znacznie wyróżnia je na tle współczesnej zabudowy. Kolejnym, dziewiętnastowiecznym obiektem Niechorza jest latarnia morska. Najpiękniejsza nad polskim morzem, wzniesiona została na 18 metrowym klifie już w 1866 r. Tak jak dawniej prowadziła do wybrzeża zbłąkanych na morzu rybaków i marynarzy, tak obecnie wysyła sygnał turystom, by przybywali.

O dawnym, rybackim charakterze Niechorza świadczą również wystawy Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Mieści się ono w przedwojennym budynku, nazywanym „willą Amerykanina”. Ta nazwa wiąże się z pierwszymi mieszkańcami obiektu, którzy w celach zarobkowych wyjeżdżali do Ameryki. Muzeum powstałe z inicjatywy dawnego rybaka, pana Henryka Gmyrka prezentuje dawne i współczesne tradycje połowowe, a także sprzęt rybacki.

Od 2004 roku na plaży w Niechorzu można było spotkać fokę szarą o imieniu Depka. Przyszła ona na świat w fokarium na Helu i upodobała sobie piękną piaszczystą niechorską plażę. W pogodne dni korzystała z kąpieli słonecznych w otoczeniu zachwyconych turystów. Niestety jej losy od wielu lat są nam nieznane, gdyż podczas pierwszego lnienia zgubiła przyczepiony nadajnik. Po raz ostatni odwiedziła Niechorze w 2007 roku. Mieszkańcy, tęskniąc za tą najsłynniejszą turystką, postanowili ją upamiętnić w formie rzeźby, stojącej obecnie przy ulicy Morskiej.

Latem Niechorze tętni życiem. Liczne kawiarenki, lodziarnie, cukiernie, restauracje i smażalnie zapraszają do skosztowania swych specjałów. Poza słodkim lenistwem na plaży, wielu wrażeń turystom dostarczają liczne atrakcje m.in. Park Miniatur Latarni Morskich, motylarnie, tory gokartowe, lunaparki czy parki linowe.

Niechorze jest też doskonałą bazą wypadową do dalszych podróży. Korzystając z oferty przewodnika turystycznego można poznać nie tylko okolicę, ale w ciągu jednego dnia zwiedzić Berlin, Poczdam czy Stralsund.

Oferuję wczasowiczom moc wrażeń, prowadząc autokarowe wycieczki jednodniowe z przewodnikiem z Niechorza. 

5/5 - (1 głosów)

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *