fbpx

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy

0 Comments

Ogrody tematyczne „Hortulus” w Dobrzycy powstały w 1992 r. z inicjatywy Państwa Bigońskich, którzy chcieli wokół swojego domu stworzyć mały ogród. Nazwali go „Hortulus” co z języka łacińskiego oznacza dosłownie „mały ogród”. Z upływem lat powstało niesamowite założenie ogrodowe, pieczołowicie zaprojektowane przez właścicieli, którzy niczym architekci krajobrazu, kierując się własną wyobraźnią i inspiracją ogrodami świata, stworzyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Dziś „Hortulus” nie jest już małym ogrodem. Na powierzchni ok. 4 ha powstało 26 ogrodów tematycznych, prezentujących roślinność z całego świata. Pomimo lokalizacji (zaledwie 8 km w linii prostej od morza), panuje tu swoisty mikroklimat. Łagodne zimy, wysokie letnie temperatury oraz duża ilość opadów, są to idealne warunki do uprawy i pielęgnacji wielu gatunków roślin, także egzotycznych i unikatowych.

Spacerując po ogrodach, przenosimy się w odległe zakątki świata. Ogrody japońskie prezentują się pięknie o każdej porze roku. Kwitnące wiosną wiśnie i roślinność wiecznie zielona, liczne elementy architektury ogrodowej w stylu wschodnioazjatyckim, mostki, altanki, to wszystko tworzy niesamowitą kompozycję.

Dosłownie w ciągu kilku minut możemy się przenieść do Katalonii, a dokładnie do Barcelony . Gdyż oto w ogrodach „Hortulus” możemy podziwiać przepiękny zakątek, zainspirowany słynnym parkiem Guell Gaudiego. Ogród hiszpański to przepiękne śródziemnomorskie barwy: błękity, turkusy, kolorowe szkiełka, kamyki oraz charakterystyczne dla tego stylu rośliny: to wynoszone na lato w donicach sukulenty, a także kordyliny, cytrusy czy agawy.

ogrodach tematycznych „Hortulus” nie brakuje również klasyki. Przepięknie prezentuje się ogród francuski, który cechuje regularność i symetria. Pięknie poprzycinane krzewy liściaste (bukszpan), tworzą niezwykłe szpalery zieleni. Dopełnieniem są rzeźby ogrodowe, nawiązujące do klasyki greckiej lub rzymskiej.

Nieco więcej czasu warto spędzić w tzw. ogrodach zmysłów. Urządzone zostały one w stylu angielskim, złożone są z różnych gatunków roślin ozdobnych, głównie bylin, które są sadzone nieregularnie. Dzięki harmonijnym zestawieniu barw, rabaty zachwycają o każdej porze roku. Przeplatają się tu barwy purpury i ognia, lila-róż, niebiesko-żółty, biały.

Ogrody tematyczne „Hortulus” w Dobrzycy należy odwiedzić kilka razy w roku. Wiosną, na przełomie kwietnia i maja można podziwiać bajeczny, kwiatowy spektakl. Tysiące tulipanów, narcyzów i hiacyntów kwitnie tu w niespotykanych kolorach i kształtach. W czerwcu podziwiać można kwitnące azalie, rododendrony i bzy. Latem w ogrodach królują róże, natomiast jesień to najpiękniejsza mozaika barw.

5/5 - (3 głosów)

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *