fbpx

Przewodnik turystyczny Dźwirzyno

0 Comments

Podobno nazwa „Dźwirzyno” pochodzi od słowiańskiego słowa „dźwirze”, oznaczającego wrota. I nic w tym dziwnego. Dźwirzyno jest niczym brama, prowadząca do najpiękniejszych zakątków naszego wybrzeża. Cudowna, szeroka plaża, wyjątkowy jasny i drobny piasek, pagórkowate wydmy porośnięte sosnami, urokliwe ścieżki spacerowe i rowerowe, doskonała baza noclegowa, co roku przyciągają tłumy turystów. Rodziny z dziećmi, seniorzy, kolonie, a także biznesmeni. W Dźwirzynie każdy odnajdzie swoje miejsce.

Przekraczając most nad Kanałem Reskim, które łączy jezioro Resko z Morzem Bałtyckim, dostrzec możemy niewielki port rybacki i smażalnie w których można raczyć się świeżo przyrządzoną rybą. Długa na 4 km ulica Wyzwolenia dzieli miejscowość na dwie części. Od północy jest to plaża i pas wydm, a od południa niezliczone ośrodki wczasowe, pensjonaty, hotele.

Dźwirzyno ma wiele do zaoferowania miłośnikom przyrody. Spacerując wyznaczonymi ścieżkami wśród nadmorskich lasów sosnowych, dostrzec można bażynę czarną, krzewinkę z owocami przypominającymi jagody. Ciekawostką są też drobne storczyki m.in. tajęża jednolistna czy listera sercowata. W pasie wydm można natknąć się na „kroczące sosny”. Ich korzenie zostały odsłonięte za sprawą silnie wiejących wiatrów. Natomiast przy ulicy Wyzwolenia warto odnaleźć 16 dębów szypułkowych, których wiek szacuje się na ok. 250 lat.

Zwolennicy zabytkowej architektury również odnajdą tu prawdziwe perełki. W Dźwirzynie ponad 20 budynków znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Jest to chociażby obecny ośrodek „Bałtyk” przy ulicy Leśnej, wzniesiony w 1890 roku jako „Elisabeth – Seehospitz”, czy „Lenzheim” – obecnie ośrodek „Jantar”, które wzniesiono jako ośrodki sanatoryjne dla dzieci i młodzieży.

Dźwirzyno to także raj dla sportowców. Jezioro Resko jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Nowoczesne Centrum Sportów Wodnych otwarte w 2020 roku wyposażone jest w wielofunkcyjny budynek mariny, nabrzeża, baseny i slipy. Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie z halą sportową, posiada pełnowymiarowe boiska do halowej piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego i badmintona z widownią na 450 osób. Posiada też salę fitness, siłownię i pełne wyposażenie w sprzęt sportowy potrzebny do treningów.

Oprócz odpoczynku na plaży, Dźwirzyno ma wiele do zaoferowania turystom. Ja także oferuję wczasowiczom moc wrażeń, organizując autokarowe wycieczki jednodniowe z przewodnikiem. W trakcie tych niezapomnianych podróży, można nie tylko poznać historię okolicy, ale i zakochać się w całym Pomorzu Zachodnim.

5/5 - (1 głosów)

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *