fbpx

Przewodnik turystyczny Mrzeżyno

0 Comments

Mrzeżyno to niezwykle popularna miejscowość letniskowa. Jej istnienie zawdzięczamy dawnym mieszkańcom Trzebiatowa. To oni, widząc, jak w XV w. naturalne ujście rzeki Regi (Regoujście) ulegało zapiaszczeniu, znaleźli dla niej nową drogę do morza. Wykonali przekop o długości ok.1,5 km co spowodowało, iż u ujścia zaczęła powstawać nowa osada. Jej mieszkańcami stali się głównie rybacy i kupcy, którzy pływali do odległych portów nad Bałtykiem. Ujście Regi zostało zabezpieczone falochronami, a na przełomie XVIII i XIX w. w porcie funkcjonowała stocznia. Tu powstał żaglowiec Marie Charlotte i galeon Atalanta.

W połowie XIX wieku silne sztormy doprowadziły do prawie całkowitego zniszczenia nie tylko portu ale i osady. Wówczas Mrzeżyno zaczęło rozwijać się jako kąpielisko. W 1924 roku w Mrzeżynie wypoczywał słynny amerykański malarz Lyonel Feiniger. Artysta był urzeczony okolicą. Mawiał, iż ,,wieczorem na plaży jest niespotykane niebo. Kolory widzę w morzu nie do opisania. Zachody słońca, których nie widziałem od mojego dzieciństwa”. Szkicował i malował żaglówki, kutry i jachty na tle mrzeżyńskiego portu.

Obecnie Mrzeżyno znacznie odbiega od miejscowości, którą widział Feiniger. Posiada wszystko, czego potrzebuje współczesny turysta. Nowoczesny port, piękne szerokie plaże, eleganckie pensjonaty i ośrodki wczasowe, liczne kawiarenki, szlaki piesze i rowerowe. W promieniu ok. 40 kilometrów znajdują się jedne z najstarszych i najpiękniejszych miast na Pomorzu Zachodnim – Kołobrzeg, Trzebiatów i Kamień Pomorski, które warto odwiedzić z lokalnym przewodnikiem.

Oprócz odpoczynku na plaży, Mrzeżyno ma wiele do zaoferowania turystom. Ja również oferuję wczasowiczom moc wrażeń, organizując wycieczki jednodniowe z przewodnikiem. W trakcie tych niezapomnianych podróży, można nie tylko poznać historię okolicy, ale i zakochać się w całym Pomorzu Zachodnim.

5/5 - (1 głosów)

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *