fbpx

Skąd pochodzi nazwa Kołobrzeg?

0 4 Comments

Skąd pochodzi nazwa Kołobrzeg?

Słowiańska nazwa Kołobrzegu: „Salsa Cholbergiensis”, pojawiła się w kronice Tiethmara z Merseburga, który opisał żywot jedynego biskupa Kołobrzegu – Reinberna. W roku 1000 przybył on do grodu nad Parsętą, poświęcił ziemię kołobrzeską i podjął próbę nawrócenia jej mieszkańców na wiarę chrześcijańską. Łacińskie słowo „salsa” jednoznacznie kojarzy się z solą i nawiązuje do średniowiecznych tradycji warzenia soli z solanki. Drugi człon, „Cholbergiensis” sprawia nieco więcej trudności. W związku z faktem, iż na przełomie lat pisany był na różne sposoby: Colobrega, Colbrega, Cholberg, Cholberch …, zapewne jej prawidłowej nazwy nigdy nie poznamy.

Jak nazywał się Kołobrzeg przed wojną?

Na dokumencie lokacyjnym miasta z 23 maja 1255 roku, Kołobrzeg widnieje pod niemiecką nazwą „ Colberg”. Natomiast na  pierwszej pieczęci miejskiej z 1257 roku umieszczono: de Kolberghe. Od końca XIX wieku aż do zakończenia II wojny światowej, miasto nosiło nazwę Kolberg.

Obecna, polska nazwa „Kołobrzeg” pochodzi z 1781 roku. Za jej twórcę uważa się Adama Naruszewicza, który w „Historii narodu polskiego” jako pierwszy użył tej nazwy. Sześćdziesiąt lat później tej samej nazwy użył Stanisław Plater. Po wojnie, gdy miasto przejęli Polacy, nie było problemu z nadaniem nowej nazwy, gdyż ta polska, już od ponad stu lat była w użyciu.

Możemy zaryzykować stwierdzenie, iż dzisiejsza nazwa Kołobrzeg to spolszczona wersja niemieckiej nazwy „Kolberg”.

Wracając do naszego pytania: skąd wzięła się nazwa Kołobrzeg?

Niestety większość z nas ma błędne wyobrażenie o nazwie, tłumacząc, że zapewne chodzi tu o miasto położone koło brzegu morza. Szczególnie turyści odwiedzający Kołobrzeg, oburzają się mówiąc, jak to? Przecież jesteśmy koło brzegu morza!

I tu należy pamiętać, że nie zawsze tak było. Do czasów lokacji miasta, Kołobrzeg położony był nad rzeką Parsętą (kilka kilometrów od brzegu morza). Ten fakt wyklucza skojarzenie nazwy z morzem.

Próbując rozbić nazwę „Kolberg” na dwa trzony, otrzymujemy słowa: „kol” i „berg”. Pierwszy trzon może w tym przypadku oznaczać „koł” lub „pal”, a drugi „brzeg” lub „wzgórze”. Idąc tym tokiem myślenia, otrzymujemy gród otoczony palem (palisadą), położony nad brzegiem lub na wzgórzu.

5/5 - (2 głosów)

Categories:

4 thoughts on “Skąd pochodzi nazwa Kołobrzeg?”

  1. Mmm pisze:

    Głupoty, nazwa pochodzi od osady która była położona koło brzegu i tak powstała nazwa Kołobrzeg. A było to w 10wieku

  2. Jakub pisze:

    wypocinciny godne profesora historii Polski, była nazwa niemiecka którą zamieniono na polską, więc po co dzielić włos na czworo i mieszać ludziom w głowach,a tak poprawdzie kiedy to były prastare ziemie polskie słowiańskie tak ale nie polskie a to wielka różnica, słowianie żyli od Hamburga po dzisiejszą Grecję, byli zwykłymi rabusiami i hultajmi,jak ktoś nie wierzy to kłania się historia Europy tam wszystko jest napisane czarno na białym,a to co piszemy dziś to zostało napisane dla naszych obywateli jacy to my jesteśmy wielcy i wspaniali,wtedy kiedy mieszkańcy prosili Chrobrego o pomoc to zostawił i poszedł wojować na Ruś, był słaby i bał się Niemców a na Rusi można było się wzbogacić,nigdy na przestrzeni dziejów polskich władców nie interesowały sprawny Kołobrzegu, więc kłania się historia a potem moz na pisać prawdę a nie coś co nawet nie nazywa się baśnią,powodzenia w dochodzeniu prawdy historycznej a nie pisaniu bzdur.

  3. Jan Johann pisze:

    wyjaśnienie dużo mówi o historii miasta i jego nazwy

  4. Bob 56 pisze:

    jestem zdania, że teza: koło brzegu jest słuszna z uwagi, że dotyczy to brzegu morza. Te kilometry, o których mowa,nie mają znaczenia i przegrywają z faktem o istnieniu terenów bagiennych dzielących stare miasto ( Budzistowo) z morzem. Oczywiście to moja opinia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *