fbpx

Atrakcje turystyczne dla dzieci Kołobrzeg

0 Comments

Zbliżają się wakacje, a ty zaczynasz planować urlop? Najchętniej wybrałbyś błogie lenistwo nad basenem, przy drinku z palemką, ale przy dziecku, a czasem nawet całej gromadce, jest to właściwie nie możliwe. A gdyby tak znaleźć złoty środek? Odkryć miejsce, które całej rodzinie sprawi olbrzymią radość? Miejsce, w którym zakochasz się bezpowrotnie, a twoje dzieci poczują się naprawdę szczęśliwe?

Tym miejscem może być właśnie Kołobrzeg. Piękne, szerokie, piaszczyste plaże, szum fal, ty zażywający kąpieli słonecznych i dzieci budujące zamki z piasku. Tak spędzony czas na pewno na długo pozostanie w waszej pamięci.

Niestety bywają i takie dni w Kołobrzegu, kiedy pogoda odstrasza plażowiczów. Wówczas warto mieć tak zwany „plan B”, ratujący was przed zjedzeniem pięciu gofrów i trzech lodów włoskich.

Sporządziłam dla was listę kołobrzeskich atrakcji dla dzieci, tych młodszych i tych całkiem starszych. Od kołobrzeskich klasyków, po miejsca i rzeczy nieoczywiste. Myślę, że każde z nich znajdzie swojego amatora.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum jest jedną z największych atrakcji dla dzieci. Posiada trzy oddziały. Pierwszy z nich, Odział Historii Miasta Kołobrzeg, zlokalizowany jest w samym centrum miasta, przy ul. Armii Krajowej, w dawnym Pałacu Brunszwików. Drugi oddział – Dzieje Oręża Polskiego, zlokalizowany jest przy ul. Emilii Gierczak, na kołobrzeskiej „Nowej Starówce”. Największą popularnością cieszy się jednak trzeci oddział – Skansen Morski. Zlokalizowany jest on przy ul. Bałtyckiej, nieopodal portu rybackiego.

Zwiedzenie wszystkich trzech oddziałów zajmie ci ok. 3,5 godziny. Pierwsze dwa oddziały znajdują się dosyć blisko siebie, natomiast Skansen Morski oddalony jest od centrum o ok, 1,7 km. Możesz udać się tam samochodem (przy ul. Bałtyckiej jest duży, bezpłatny parking), jednak ja zachęcam cię do spaceru wzdłuż rzeki Parsęty. Zajmie ci on ok. 25 min. Godziny otwarcia, a także aktualny cennik biletów znajdziesz na stronie: muzeum.kolobrzeg.pl.

Warto zaznaczyć, iż dzieci do 7 roku życia odwiedzają nasze muzeum bezpłatnie!

Źródełko solne

Wszystkie dzieci znają legendę o czarodziejskim młynku leżącym na dnie Bałtyku, nie wszystkie jednak wiedzą, że sól, którą produkowano setki lat temu w Kołobrzegu pochodziła nie z morza, lecz z solanki zalegającej głęboko pod ziemią. Nad Parsętą, w pobliżu ulicy Solnej znajduje się ogólnodostępne źródełko solne, gdzie można nie tylko spróbować solanki ale też „wyprodukować” swoją własną sól. Wystarczy jedynie zamoczyć ręce w wypływającej solance, a następnie wystawić je na słońce, do wyschnięcia. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Kołobrzegu dla dzieci i dorosłych.

Panwie i haki

Nieopodal źródełka solnego, przy Karczmie Solnej, znajdują się dwie duże panwie, zawieszone na hakach. Nie, to nie duży grill! Za pomocą tych prostych urządzeń, kołobrzeżanie w średniowieczu produkowali sól. Wystarczyło jedynie panew napełnić solanką, a następnie podgrzać ją za pomocą paleniska znajdującego się poniżej. Woda parowała, a w panwi pozostawała sól. O tym, jak ważne dla kołobrzeżan były te proste urządzenia świadczy fakt, iż widnieją one do dziś w herbie miasta.

Reduta Morast i ekspozycja dziejów Wyspy Solnej w Kołobrzegu

Drodzy tatusiowie, jeszcze tak niedawno bawiliście się żołnierzykami. Dzisiaj wasze dzieci mogą w Kołobrzegu przeżyć niesamowitą przygodę i na chwilę zamienić się w kadetów. Latem na terenie Reduty Morast w Porcie Jachtowym odbywa się Szkoła Kadetów. Wasze pociechy mogą wziąć udział w mustrze wojskowej, której towarzyszą wystrzały z pistoletów i armat. Jest to doskonały sposób do zapoznania najmłodszych z historią twierdzy Kołobrzeg i Reduty Morast – najlepiej zachowanej fortyfikacji Kołobrzegu. Ta atrakcja dla dzieci jest całkowicie bezpłatna!

Wyspa Solna, pomiędzy rzeką Parsętą a Kanałem Drzewnym, kryje w sobie wiele tajemnic. Część z nich udało nam się odkryć. W gablotach, umiejscowionych przy Reducie Morast, obejrzeć można różne znaleziska archeologiczne, m.in. fragmenty ceramiki, kości zwierzęce, różnego rodzaju przedmioty z życia codziennego. Dodatkowo, osiem tablic informacyjnych, ukazuje historię Reduty Morast, twierdzy Kołobrzeg, Wyspy Solnej i portu.

Reduta Morast w Kołobrzegu

Kołobrzeskie Mariany

Mariany, czyli niewielkich rozmiarów figurki mew, stały się jedną z największych atrakcji turystycznych dla dzieci Kołobrzegu. Odnalezienie ich wszystkich sprawi wam niesamowitą radość.

Kołobrzeskie Krasnale

Przy ul. Armii Krajowej, w centrum miasta, stoi przepiękny, neogotycki budynek poczty. Na nim zasiada dziesięć figurek krasnali. Skąd się tam wzięły?  Początkowo miały pomagać sortować listy na poczcie, ale okazały się niezwykle leniwe. Podobno jeśli odnajdziesz je wszystkie, spełnią twoje wcześniej pomyślane życzenie. Do dzieła!

Bazylika

Bez wątpienia jest najcenniejszym zabytkiem Kołobrzegu. Tylko jak zachęcić dzieci do zwiedzania kościoła? Największą przyjemność sprawi im wjazd na wieżę kościoła i niesamowity widok, który się z niej roztacza. Z wysokości ponad 40 metrów można obejrzeć zachwycającą panoramę miasta.

Wieża udostępniona jest turystom w dni powszednie w godzinach od 10.00 do 16.30. Wjazd jest płatny, kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł, natomiast dzieci do 7 roku życia zwolnione są z opłat.

Ratusz

Kołobrzeski ratusz to jedna z nielicznych budowli Kołobrzegu, które przetrwały II wojnę światową. Dzieciom kojarzy się z zamkiem, twierdzą obronną. I słusznie. Bo choć nigdy nie pełnił funkcji obronnej, to wznoszony był w mieście – twierdzy, więc architekt (K.F.Schinkel), nadał mu taki militarny wygląd. Najmłodszych zapewne zafascynują makiety, znajdujące się w ratuszu, a dokładnie w Centrum Informacji Turystycznej. Przedstawiają one sylwetki kołobrzeskich ratuszy, jakie były wznoszone na przestrzeni wieków w naszym pięknym mieście. Możesz zobaczyć je bezpłatnie.

Ciekawostką jest również maszkaron, wyrzeźbiony na jednej z kolumn, znajdującej się na tyłach ratusza. Związana z nim jest legenda o słynnym, kołobrzeskim buntowniku, Jakubie Adebarze. Podobno pogłaskanie jej ma spełnić życzenie. Jest też gwarancją powrotu do Kołobrzegu. Więc nikogo nie dziwi fakt, iż jest to atrakcja nie tylko dla dzieci.

Muzeum Patria Colbergiensis

W piwnicach kołobrzeskiego ratusza mieści się niezwykłe miejsce. Muzeum powstałe z zamiłowania do historii Kołobrzegu, muzeum opowiadające o burzliwych losach miasta nad Parsętą. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można tu obejrzeć m.in. najstarszą pieczęć miejską, czy stary zegar pochodzący z kołobrzeskiego ratusza. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 10.00 do 17.00.

Rzeźba turystki

Dzieci ją uwielbiają. Kołobrzeska turystka „przyjechała” do Kołobrzegu w 2017 roku. Początkowo można było ją spotkać nieopodal latarni morskiej. Jednak po kilku aktach wandalizmu, przeniesiono ją w bezpieczniejsze miejsce. Czuwają nad nią kamery Urzędu Miasta. Selfie z turystką na tle kołobrzeskiego ratusza jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta.

Kino „Wybrzeże”

Zlokalizowane jest w centrum miasta, przy ul. E.Łopuskiego. W swoim repertuarze posiada zazwyczaj jedną lub dwie propozycje, przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu

W sezonie letnim, kołobrzeski RCK oferuje niezliczoną ilość atrakcji dla dzieci. Liczne spektakle teatralne i koncerty organizowane są na scenie plenerowej i udział w nich jest bezpłatny.

Rejsy statkiem

Rejs statkiem po morzu to niesamowita frajda i niezapomniane przeżycie dla każdego dziecka. Wszystkie statki wycieczkowe zacumowane są przy nabrzeżu pasażerskim, tuż przy latarni morskiej.  Statki: Monika III, Santa Maria czy Viking, zabiorą was w rejs po redzie kołobrzeskiej i po porcie. Trwa on ok. 40 minut. Bilety na rejs można nabyć od sympatycznego „kapitana” tuż przed rejsem. Ceny biletów w 2021 roku wynosiły: 45 zł osoba dorosła i 30 zł dziecko. Dzieci do dwóch lat płyną bezpłatnie. W sezonie letnim rejsy odbywają się co godzinę.

Rejs kutrem torpedowym

Przy tym samym nabrzeżu zacumowany jest również okręt torpedowy. Dla miłośników mocnych wrażeń jest to strzał w dziesiątkę. Niegdyś służył do zwalczania okrętów podwodnych, a teraz zabiera turystów w rejs po morzu. Załoga okrętu dumnie oprowadza po pokładzie, pokazując wnętrza m.in. kajuty oficerskie, łazienkę czy kuchnię. Bilet normalny kosztuje 45 zł, bilet dziecięcy 40 zł.

Diabelski młyn w porcie kołobrzeskim

Jest najnowszą, sezonową atrakcją Kołobrzegu. Do olbrzymiego koła o średnicy 44 metrów, przymocowanych jest 36 barwnych, stylizowanych gondoli. Zabiorą one was na wysokość 48 metrów. Widok zapiera  dech w piersiach. Szczególnie efektownie wygląda to wieczorową porą, kiedy cały diabelski młyn podświetlony jest tysiącem kolorowych światełek. Koszt takiej przejażdżki to 30 zł i 25 zł (dzieci do 12 roku życia).

Miasto Myszy Kołobrzeg

W porcie, naprzeciwko nabrzeża pasażerskiego, widnieje niewielki szyld z reklamą Miasta Myszy. Wystarczy pokonać kilka schodków, by znaleźć  się w zupełnie innym świecie. Ponad 500 maleńkich stworzonek,(myszy białe, łaciate, brązowe, rasowe, pigmejskie, berberyjskie) harcuje w specjalnie przygotowanych terrariach. Jedne mieszkają w tropikach, inne w kosmosie, a jeszcze inne w igloo. Co jedzą? Jak się rozmnażają? W Mieście Myszy na pewno znajdziecie odpowiedź na te pytania. Bilet normalny kosztuje 16 zł, ulgowy 14 zł (dzieci do lat 15)

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Jest jednym z symboli miasta. Dumnie wita żeglarzy przybywających do portu nad Parsętą. Wspinaczka na jej szczyt jest niezapomnianym przeżyciem. Po pokonaniu 109 schodów można cieszyć się niesamowitym widokiem. Latarnia morska czynna jest cały rok. Latem można z niej podziwiać zachód słońca. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł. Bilet uprawnia również do wstępu do Muzeum Minerałów, które znajduje się w podziemiach latarni.

Muzeum Modeli Statków w Kołobrzegu

Mieści się w latarni morskiej. Posiada niezwykłe eksponaty, m.in. model Santa Marii – jednego ze statków Krzysztofa Kolumba, który ma ponad 100 lat, „Czarną Perłę” z Piratów z Karaibów, modele U-Bootów czy model futurystycznego jachtu „Phoenicia”. Muzeum Modeli Statków czynne jest od wtorku do niedzieli, latem nawet do godziny 20.00. Ceny biletów: 15 zł dorośli, 10 zł dzieci.

Gabinet Figur Woskowych w Kołobrzegu

Znajduje się w pobliżu kołobrzeskiego molo, w pasażu handlowym „ Molo”. Nie sposób przeoczyć tego miejsca ze względu na dwie, duże statuy Oscara, ustawione przed wejściem. Jeśli chcesz się znaleźć w gronie wielkich przywódców świata (Obama, Putin) lub w towarzystwie najsłynniejszych sportowców (Neymar, Ronaldo, Bolt, Jordan), koniecznie odwiedź to miejsce. Twoje dzieci mogą tu stanąć ramię w ramię ze swoimi idolami. Gabinet Figur Woskowych w Kołobrzegu czynny jest przez cały rok od godziny 10.00 do 18.00, latem nawet do 21.00. Ceny biletów: 18 zł normalny, 15 zł ulgowy, rodzinny 2+1 – 45 zł, rodzinny 2+2 – 50 zł.

Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu

Znajduje się przy ul. Waryńskiego, w pobliżu dworca PKS. Zobaczysz tu okazy brył, w tym największy, ważący 2,2 kg bursztyn. Muzeum posiada dużą kolekcję przedmiotów z bursztynu, od biżuterii po przedmioty użytkowe takie jak lampy czy naczynia. W Muzeum Bursztynu przyjrzysz się pracy szlifierza, dowiesz się o właściwościach leczniczych bursztynu. Muzeum czynne jest we wszystkie dni tygodnia, od godziny 10.00 do 20.00. Ceny biletów: 20 zł normalny, 16 zł ulgowy.

Kołobrzeski Park Linowy

Jeżeli uwielbiasz aktywny wypoczynek, a twoje dzieci są wulkanem energii, to miejsce jest właśnie dla was. Pośród potężnych koron drzew, setki metrów lin, linek i siatek tworzy niesamowity tor przeszkód. Jego przejście zapewni wam solidny zastrzyk adrenaliny. W Kołobrzeskim Parku Linowym znajdują się trzy trasy o rożnym stopniu trudności.

Pierwsza trasa przeznaczona jest dla dzieci od siódmego roku życia, mierzących powyżej 120 cm. Składa się z 10 przeszkód. Druga trasa, średniej trudności, przeznaczona jest dla osób powyzej 140 cm wzrostu. Składa się z 13 przeszkód. Trzecia, najbardziej wymagająca, przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 160 cm wzrostu. Składa się z 14 przeszkód. Przejście na wysokości po drabinkach lub deskach zawieszonych na łańcuchach, przejazdy tyrolką, trudne do opanowania zwisające na linach kłody, to wszystko dostarczy wam moc wrażeń.

A wszystko to przy zachowaniu najwyższych zasad bezpieczeństwa. Liny, które podtrzymują całą konstrukcję mają wytrzymałość 7 ton, a stalowe uprzęże udźwigną nawet 140 kg. Sprzęt wykorzystywany w parku linowym przeznaczony jest do profesjonalnej wspinaczki, posiada wszystkie certyfikaty i atesty.

Park linowy zlokalizowany jest w Parku Teatralnym, nieopodal Regionalnego Centrum Kultury. Czynny jest od maja do końca września.

Cennik: dzieci do lat 13 – 20 zł, powyżej 13 lat + dorośli – 25 zł

Sala zabaw „Piotruś”

Znajduje się w hali widowiskowej „Milenium” przy ul. E. Łopuskiego. Jest to alternatywa na wyjątkowo deszczowe dni. Na olbrzymiej powierzchni znajduje się tu wielopoziomowy tor przeszkód, zjeżdżalnie rurowe, mostki i kładki, dmuchane zamki i suche baseny z miękkimi kulkami. Godzina szaleństw kosztuje tu 13 zł ( w weekend 15 zł).

Place zabaw w Kołobrzegu

ul. Unii Lubelskiej – duży ogródek jordanowski z huśtawkami, piaskownicami, karuzelami. Posiada liczne zjeżdżalnie, w tym tyrolkę, stoją tu drewniane domki, figury dinozaurów.

ul. Dubois – Skwer 750 – lecia –  plac zabaw w samym centrum miasta przy urokliwej uliczce. Na trawie, wśród zieleni stoi dużych rozmiarów drewniany domek z mostkami, ściankami i liną do wspinaczki, ze zjeżdżalniami. Wyposażony jest w grę kółko – krzyżyk.

ul. Obrońców Westerplatte – okolice portu – duży, drewniany domek z licznymi zjeżdżalniami. Tuż obok zamontowane są urządzenia do ćwiczeń.

ul. Jedności Narodowej (w pobliżu kościoła) – plac zabaw z bezpieczną, elastyczną nawierzchnią. Na najmłodszych czekają tu huśtawki, sprężynowiec, domek ze zjeżdżalniami, zadaszoną wieżą i ścianką wspinaczkową. Stoi tu również piramida linowa. Uroku temu miejscu dodają ławki wyglądające, jakby zrobione były z dużych, kolorowych kredek.

 

Aquaparki

Hala „Milenium” posiada duży basen sportowy oraz basen rekreacyjny z brodzikiem i ślizgawką dla najmłodszych. Na terenie kompleksu znajdują się dwie zjeżdżalnie wewnętrzne i dwie zewnętrzne, gejzer powietrzny, niecka z hydromasażem, bicz wodny i dzika rzeka.

„Morska Odyseja” w sanatorium Bałtyk. Znajduje się tu pełnowymiarowy basen sportowy i solankowy. Na terenie kompleksu jest też jacuzzi z widokiem na morze.

Fun Park „Pomerania” w Pyszce

Park rozrywki dla dzieci, oddalony od Kołobrzegu o 15 km. Na terenie funparku „Pomerania” znajduje się olbrzyma hala z małpim gajem, zjeżdżalniami, basenami z kulkami, wulkanem do wspinaczki czy trampolinami. Na zewnątrz znajdują się liczne karuzele, dmuchańce, place zabaw, mini zoo, a latem skorzystać można z odkrytego, dmuchanego basenu ze zjeżdżalniami. Fun Park „Pomerania” otwarty jest przez cały rok. Szczegółowy cennik znajdziecie na stronie: https://parkpomerania.pl/cennik-standardowy/

Park rozrywki „Dziki Zachód”  w Zieleniewie

Oddalony jest od Kołobrzegu o 5,5 km. W centrum znajduje się „Western City” w którym możesz uczestniczyć w napadzie na bank,  uczestniczyć w westernowej loterii czy postrzelać z pistoletu. Jak na Dziki Zachód przystało nie może tu zabraknąć iście indiańskich atrakcji: strzelenia z łuku, chodu w nartach indiańskich czy dzikich tańców przy dźwiękach bębnów. Dodatkową atrakcją są przejażdżki bryczką, konno, a także zwiedzanie mini zoo. Park czynny jest od maja do września. Bilety: 59 zł normalny, 54 zł dziecięcy, dzieci do lat 3 – 20 zł.

5/5 - (2 głosów)

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *